گوسفند

4- مقاله چاپ شده قطع دنبه در بره های نژاد سنجابی:

The effects of docking on growth traits, carcass characteristics and blood biochemical parameters of Sanjabi fat-tailed lambs

 

 

 

3- قطع دنبه در گوسفندان ایرانی Lamb Docking :

نژاد های ایرانی جزء گوسفندان دنبه دار بوده و تنها نژاد های زل، دالاق و قره گل از گوسفندان نیم دنبه می باشند. به ذخیره چربی در انتهای بدن گوسفندان دنبه گویند. دنبه در گوسفندان دنبه دار را بر اساس شکل دسته بندی می کنند. با توجه بالا بودن قیمت تولید یک کیلو گرم گوشت قرمز و همچنین تقاضا برای گوسفندان با دنبه های کوچکتر در گوسفندان انتخابی برای قربانی، تقاضا برای پرورش و خرید گوسفندان با دنبه های کوچکتر بیشتر می باشد .

لذا تلاش برای تولید و پرورش گوسفندان با دنبه های کوچکتر و یا بدون دنبه سبب بهبود بازاریابی گوشت قرمز در گوسفندان انتخابی برای قربانی و افزایش ضریب تبدیل باروری در والد ماده گله خواهد گردید ( Snyman et al 2002 وMaria and bahgat 2003 ). علاوه بر تاثیرات قطع دنبه بر صفات رشد ،تولید مثل و لاشه که در تحقیقات گسترده نشان داده شده اند ، قطع دنبه سبب پیشگیری از انباشته شدن مدفوع بر روی پشم و تشکیل گلوله هایی از پشم و مدفوع بنام گال در بخش انتهایی بدن و روی دنبه گوسفند می گردد. همچنین سبب کاهش فعالیت حشرات و کنه ها در زیر دنبه می شود (wohlt et al 1982). عملیات پشم چینی در بخش انتهایی بدن گوسفندان قطع دنبه شده نیز به آسانی صورت خواهد گرفت. سهولت عملیات جدا نمودن پوست از لاشه در بخش انتهایی لاشه در محل اتصال پوست به دنبه در گوسفندان فاقد دنبه در مقایسه با گوسفندان دنبه دار نیز از مزایای قطع دنبه خواهد بود.

در زیر چهار فصل مطالب پروژه تحقیقاتی در این خصوص جهت دانلود موجود می باشد.

 

 

فصل اول           مقدمه و کلیات

 

   فصل دوم            بررسی منابع

 

  فصل سوم            مواد و روشها

 

   فصل چهارم           نتایج

 

التماس دعا

  

 

 

 

  

 

 


 
 
*اسلاید  نژادهای گوسفند:

این اسلایدها گزیده ای از متن کامل کتاب می باشد و برای تدریس درس پرورش گوسفند بخش نژادهای گوسفند بسیار مفید و ارزنده هستند. تقدیم به همه همکاران عزیزی که در راستای ارتقاء توانایی علمی کشور در دانشگاههای ایران عزیز تدریس می کنند.

 

2-متن کامل این کتاب را می توانید با خرید کتاب  راهنمای پرورش گوسفند - کتاب اول :  نژادهای گوسفند ( دانشگاه رازی) مطالعه کنید.

 اين اسلايد ها در قالب يك عدد    سي دي    در كنار كتاب موجود است.

قیمت کتاب 3200 تومان

انتشارات دانشگاه رازی      4280802  -  0831

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- بیماری آنتروتوکسمی در گوسفندان :

 

1- فصل اول مقدمه

 

2- فصل دوم بیماری

 

3- فصل سوم کنترل و پیشگیری

 

 - تهویه سالن گوسفنداری:

جهت محاسبه تعداد فن های سالن گوسفنداری از نرم افزار زیر استفاده کنید.


نرم افزار محاسبه تعداد فن سالن گوسفنداری

 

شما فقط  سه گزینه ی   تعداد گوسفند    حداکثر دمای محیط در تابستان   و   حداکثر وزن گوسفند     را به برنامه بدهید

 

 

 

 

 

 

گزارش تخلف
بعدی